Jakie są 5 rodzajów jogi klasycznej i w jaki sposób łączą się ze sobą? [video]

Z punktu widzenia jogi klasycznej jest 5 głównych form jogi:

  • Hatha joga
  • Raja (radża) joga
  • Karma joga
  • Jnana (gian) joga
  • Bhakti joga

Te 5 form jogi jest kompletnym, całościowym, holistycznym systemem zarządzania i transformacji ludzkiej natury. Joga powinna być traktowana jako styl życia i przenikać cały dzień.

W poniższym filmie Swami Niranjanananda z Bihar School of Yoga mówi głównie na temat Hatha Jogi - co oznacza słowo HA i THA [i że nie jest to ćwiczenie fizyczne (!) jak wiele osób dzisiaj postrzega Hatha jogę] oraz o tym czym jest Bhakti Joga i jakie ma cechy wspólne z Radża jogą.

Joga musi być postrzegana jako kompletna forma, nie jako praktyka którą wykonuję przez pół godziny lub godzinę kiedykolwiek chce, i ignoruję kiedy nie chcę"
- Swami Niranjanananda Saraswati

Film ma polskie napisy. Jak je włączyć?

klikasz na pasku przewijania w ikonkę Ustawienia - taka ikonka śrubki i wybierasz "Napisy Polski"

Napisy wykonała Nina w ramach praktyki karma jogi - dziękujemy!

Więcej na temat Hatha Jogi znajdziesz w książkach:

  • "Asana Pranayama Mudra Bandha" (w skrócie APMB) Swami Satyananda Saraswati, wyd. Yoga Publications Trust, Munger, Bihar, Indie
  • "Hatha Yoga Yatra" 1&2&3 Swami Niranjanananda Saraswati, wyd. Yoga Publications Trust, Munger, Bihar, Indie

Więcej na temat łączenia się i przenikania 5 rodzajów jogi klasycznej znajdziesz w książce:

  • "Yoga Chakra - the Wheel of Yoga" Swami Niranjanananda Saraswati, wyd. Yoga Publications Trust, Munger, Bihar, Indie

Książki możesz znaleźć w sklepie internetowym:


Zdjęcie autorstwa Prem Patel pochodzi z darmowego stocka Unsplash


 

caret-down caret-up caret-left caret-right

Autorką artykułu jest Anja - Praktykuje regularnie od 11 lat, od 2013 roku prowadzi i organizuje zajęcia, warsztaty, odosobnienia. Przeszła przez wiele systemów jogi. Gdy w końcu trafiła na przekaz linii Satyananda Yoga/Bihar Yoga, było to dla niej objawienie i wiedziała już, że nie musi dalej szukać. Ukończyła z wyróżnieniem 3-letni proces pogłębionych studiów jogi w Europejskiej Akademii Satyananda Yogi. Podróżowała dwukrotnie do Indii Północnych, ostatnio z wizytą w Aszramie w Bihar. Naturalnie więc, praktyka którą prowadzi inspirowana jest tą linią, która należy do systemu jogi klasycznej. Jogę traktuje jako styl życia i system który poszerza świadomość, a nie jako ćwiczenia fizyczne. Pragnie przybliżać ludziom szeroką wiedzę Jogi klasycznej, dlatego założyła bloga; pisze artykuły, nagrywa prowadzone relaksacje i medytacje oraz Jogę Nidrę. Studiowała antropologię kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczyła się też w Latającej Szkole. Jest nauczycielką certyfikowaną przez Yoga Alliance oraz polski MEN (czytaj więcej)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *