AJURWEDA o sekrecie zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka

Ajurweda (Ayurveda) to „wiedza o życiu” budowana na przestrzeni pięciu tysięcy lat. Obejmuje swoim doświadczeniem olejowy detoks naszego ciała w postaci masaży, oczyszczenie naszych myśli z negatywnej energii oraz wprowadzenie sił witalnych poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę.

Ajurweda (Ayurveda) skupia się przede wszystkim na zapobieganiu chorobom, czyli prewencji. Stanowi bazę, dzięki której człowiek osiąga homeostazę utrzymującą go w zdrowiu i szczęściu przez całe życie. Jest także metodą terapii schorzeń wynikających z zaburzeń energetycznych, czyli złej pracy czakr. Jej metodyka pracy z człowiekiem opiera się na wprowadzeniu harmonii w postaci asan, medytacji oraz pracy z oddechem, czyli jogi. Dotyka głęboko zakorzenionych problemów w psychice i przygotowuje nas na możliwe wyzbycie się tego, co nas blokuje przed osiągnięciem równowagi.

Wszystko co nas otacza zbudowane jest z pięciu podstawowych elementów, czyli przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi. W zależności od kombinacji i natężenia wymienionych żywiołów w naszym ciele, ajurweda  określa nas według nazewnictwa dosha. Istnieją trzy opisujące człowieka doshe: Vata, Pitta, Kapha. Każda z nich charakteryzuje nasz wygląd, zdrowie, zachowanie, upodobania oraz potrzeby, dzięki czemu ajurweda ocenia czego każda z nich potrzebuje.

Ajurweda (Ayurveda) kieruje się wieloma zasadami, jednak najistotniejsze z nich to droga do własnego odnalezienia siebie poprzez pracę wewnętrzną. Zmiany trybu życia, wprowadzenie do diety ziół oraz przypraw, które dzięki swoim aktywnością wyzwalają wiele leczniczych procesów podczas zawirowań energetycznych prowadzących do chorób.

Dieta polecana przez hinduskich terapeutów znajduje w swojej podstawie żywność nieprzetworzoną, świeżą, gotowaną – jest to dieta sattawiczna, kontrolująca nasze emocje, myśli i działania. Dieta, w której przewagę stanowią produkty tamas, czyli używki, jedzenie wysokoprzetworzone, ciężkostrawne - obniża funkcjonalność naszego organizmu i powoduje odczuwanie złych emocji. Produkty rajas stanowią z kolei równowagę pomiędzy produktami sattawa a tamas. Opisane zasady żywienia określa teoria Trzech Gun.


   

 MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

 Jak jeść wg zasad Ajurwedy - Teoria Trzech Gun


caret-down caret-up caret-left caret-right
ALEKSANDRA Skin Effect

Autorką Anandartykułu jest Aleksandra Szczepańska - kosmetolog i właścicielka Instytutu Kosmetologii Skin Effect, w którym popularyzuje wiedzę z zakresu holistycznej kosmetologii oraz zdrowego stylu życia.
W wolnym czasie ćwiczy jogę i uwielbia podróżować. Filozofia ajurwedy fascynuje ją od wielu lat. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *