1-2 luty Święto IMBOLC. Dzień Mocy i Święto Światła [Czytelniananda]

Święto Światła: IMBOLC 1-2 luty
Czas Oczyszczenia i Przebudzenia

Celebrowanie momentów szczytowych na przestrzeni roku jest dobrym sposobem na zestrojenie się z wibracją Ziemi, nawiązaniem silnego kontaktu z Naturą, powrotem do naturalnego rytmu przyrody. Dostrajając się do energii pór roku, można zaobserwować jak wzrasta nasza energia, ponieważ nie działamy już wbrew naturalnemu rytmowi natury.

Imbolc - celtyckie święto ognia na cześć słońca nabierającego mocy, słowiańskie święto zwane "Gromnica", oraz Dzień Św. Brygidy i święto Matki Boskiej Gromnicznej.

Imbolc, znany również jako Imbolg, Oimelc, przypada na połowę drogi między zimowym przesileniem (21 grudnia) a równonocą wiosenną (21-22 marca). Święto zwiastuje zanikanie zimy, nadejście wiosny, ciepła i nowego życia.

Kiedy myślimy, że ciemne zimowe dni nigdy nie przeminą, podnoszą nas na duchu pierwsze oznaki wiosny. Na początku lutego zmiany w przyrodzie są już widoczne. Dni się wydłużają, jest też coraz więcej światła słonecznego. Na ziemi może jeszcze leżeć śnieg, a w zapadlinach lód, ale gdzieniegdzie pojawiają się już nowe roślinki wyrastające spod warstwy ziemi. Pomimo, że poza domem aura zimowa – w powietrzu, w małych gałązkach, w glebie, w nikłych promieniach słońca, możemy poczuć nadchodzące przedwiośnie. Tak jak niektóre zwierzątka budzą się z zimowego snu, tak i ziemia to robi, a więc wszędzie na nowo, powolutku budzi się życie.

przebudzenie[źródło zdjęcia]

Imbolc, od celtyckiego Oimelc, oznacza "owcze mleko". Mniej więcej w tym czasie owce rodzą małe, dzięki czemu dawniej ludzie, mogli zacząć odżywiać się owczym mlekiem. Gdy Natura wracała do życia, powoli otwierał się sezon rolniczy.

W ludowym kalendarzu ten dzień stanowił zmianę pory roku, zwykle oznaczał przełom zimy - pierwsze światło wiosny. A każde święto wiosny bardziej niż cokolwiek innego można postrzegać jako świętowanie przetrwania ciężkiego i ciemnego okresu zimy.

Imbolc jest również świętem poświęconym ogniu, który symbolizuje wewnętrzne natchnienie, inspiracje, zmianę i oświecenie, to tradycyjnie czas nadziei, początków, światła oraz oczyszczania. Stąd we wszystkich tradycjach obchody tego święta są nierozerwalnie związane ze światłem w postaci zapalonych świec (gromnice w kościele, wianek świętej Łucji pełen świeczek w Szwecji itp.) Kolorem Imbolc jest biel - symbol oczyszczania/ czystości, jasności, niewinności. Białe jest mleko owcze i krowie - zauważcie że biel jest też kolorem sattvy. Święto Imbolc jest też symbolem zmian i nowych celów, okresem uwalniania, puszczania, po to by zrobić miejsce nowemu. To najlepszy czas na pierwsze porządki, nie tylko w domu; na rozstanie się z niepotrzebnymi rzeczami i energiami, tak na zewnątrz jak i wewnątrz nas.

Imbolc to czas robienia przestrzeni na nowe. Nowe plany, nowe pomysły, nowe projekty. To również dobry moment, by przyjrzeć się ludziom, celom i ideom obecnym w Twoim życiu. Jest to okazja do odrzucenia rzeczy, których nie potrzebujesz lub które hamują Ciebie i Twój rozwój.

 

Dziewanna gromniczna - słowiańska odpowiedniczka Matki Boskiej Gromnicznej, obie obdarzone takimi atrybutami jak ogień (stąd świeca-gromnica w dłoni), pies lub wilk, gałąź świerku, kolor bieli

[źródło zdjęcia]Pisząc ten artykuł korzystałam z następujących źródeł:

caret-down caret-up caret-left caret-right

Autorką artykułu jest Anja - Stworzycielka Sūtry. Praktykuje od 2008 roku. Jogę traktuje jako styl życia i system który poszerza świadomość (a nie jako ćwiczenia fizyczne). Wierzy że Joga w jej rdzennej, klasycznej formie jest obecnie bardzo potrzebna współczesnemu człowiekowi. Studiowała antropologię kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Więcej o Anji TU


Dodaj komentarz