Dlaczego kocham Indie? [Czytelniananda]

Moje zauroczenie Indiami koncentruje się przede wszystkim na postrzeganiu człowieka i medycynie ajurwedyjskiej która holistycznie splata ze sobą w swojej metodyce pracy duchowość oraz fizjologię każdego z nas.

Rozważa zatem całokształt ludzkiej egzystencji - odnosząc się do dysfunkcji organizmu wynikających najczęściej z zaburzenia jednego z poziomów: fizycznego, psychicznego, emocjonalnego, duchowego. Odpowiednio dobrana terapia zawiera w sobie nie tylko pracę z ciałem (masaże na bazie odpowiednich olei i ziół) ale także zalecenia dietetyczne, zestawy asan (pozycje jogi), medytację oraz przewodnictwo duchowe. Lekarz ajurwedyjski pracując ze swoim pacjentem jest kimś w rodzaju przewodnika mistycznego, uczy go jak żyć w zgodzie ze swoją doshą.


   

 MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

 Poznaj swoją doshe - czyli podstawy Ajurwedy


JOGA

Opisując mój „romans” z Indiami, nie mogłabym pominąć jogi, której wpływ na organizm zna z pewnością nie jeden czytelnik bloga Sutry Serca. Joga jest idealnym balansem pomiędzy aktywnością fizyczną i duchowością. Bhagavadgita (święta księga Kryszny) zaleca odpowiedni rodzaj jogi (np. hatha, karma, bhakti) w drodze do poznania samego siebie, joga jest czymś w rodzaju osiągnięcia porozumienia pomiędzy człowiekiem a Bogiem, sposobem osiągnięcia wewnętrznego spokoju psychicznego oraz fizycznego.

DIETA

Kuchnia Indii prócz swoich walorów smakowych jest także niezwykle bogata w substancje o działaniu leczniczym, m.in. kurkuma – przeciwzapalne oraz poprawiające metabolizm, mi.n. cynamon i kardamon. Zachwyca mnie różnorodność dań ale także ich jakość – ilość ziół o działaniu zasadowym (regulującym ph organizmu), ogromna ilość warzyw (Indie są mekką dla wegetarian) oraz stosowanie odpowiednich mieszanek ziołowych na konkretne dolegliwości. Ponieważ od kilku lat zaczęłam interesować się ziołolecznictwem i szeroko pojętą naturoterapią, mogę otwarcie powiedzieć, że w Indiach istnieje bardzo rozbudowany system ziołolecznictwa – co także ściśle powiązane jest z medycyną ajurwedy.

LUDNOŚĆ

Magnetyzm Indii to także ludzie… Hindusi i ich otwarte serce, szeroki uśmiech oraz postrzeganie życia w zupełnie innych kategoriach – czerpanie radości z prostych aspektów codzienności, brak bezpodstawnego oceniania drugiego człowieka, chęć pomocy oraz dzielenia się z innymi. Poznałam wielu hindusów i po każdej rozmowie z nimi, czuje się tak jakbym otrzymała kolejną, niezwykle ważną lekcję...

Warto także podkreślić iż w Indiach istnieje bardzo wysoki poziom edukacji – zwłaszcza w sektorze IT oraz biznesu, studia MBA są tam bardzo popularne. Istnieje wiele sławnych uniwersytetów gdzie poziom kształcenia jest uznawany za najlepszy w wymienionych dziedzinach. Należy także nadmienić o perfekcyjnej znajomości języka angielskiego, jest to obecnie język urzędowy, gdyż w hindi porozumiewa się jedynie ok. 40% populacji. Dla ciekawostki hindusi mieszkający na północy oraz na południu kraju, porozumiewają się w języku angielskim, bowiem występuje aż 1600 regionalnych dialektów.

PODSUMOWUJĄC

Dla mnie Indie wszędzie nasycone są duchowością, ciągiem przyczynowo- skutkowym i wszechobecnym zapachem curry… Wizyta w tym kraju wielu ludzi zmienia, w moim odczuciu zderzenie się z tak innym światem, pełnym różnic, tysiąca języków oraz wierzeń – po prostu uczy pokory oraz wewnętrznego przeżywania swojego życia na nowo, budowania wewnętrznego dialogu oraz zrozumienia co w życiu jest naprawdę ważne.


Więcej zdjęć z Indii znajdziesz w poście "Opowieści z Indii"

ZDJĘCIA - wszystkie fotografie w tym artykule pochodzą z prywatnego archiwum i zostały wykonane przez Klaudię; uczestniczkę naszej Wyprawy do Indii w 2016 roku


O Indiach mogłabym pisać w nieskończoność… Jeśli chcecie więcej, napiszcie swoje spostrzeżenia w komentarzach poniżej

caret-down caret-up caret-left caret-right
ALEKSANDRA Skin Effect

Autorką Anandartykułu jest Aleksandra Szczepańska - kosmetolog i właścicielka Instytutu Kosmetologii Skin Effect, w którym popularyzuje wiedzę z zakresu holistycznej kosmetologii oraz zdrowego stylu życia.
W wolnym czasie ćwiczy jogę i uwielbia podróżować. Filozofia ajurwedy fascynuje ją od wielu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *