22 września Równonoc Jesienna – Święto Plonów, Ekwinokcjum [Czytelniananda]

Dożynki i Równonoc Jesienna 21-22 września – Święto Plonów

Równonoc Jesienna jest punktem szczytowym danej pory roku, to czas pełen mocy. Celebrowanie momentów szczytowych na przestrzeni roku jest dobrym sposobem na zestrojenie się z wibracją Ziemi, nawiązaniem silnego kontaktu z naturą, powrotem do naturalnego rytmu przyrody. Dostrajając się do energii pór roku, można zaobserwować jak wzrasta nasza energia, ponieważ nie działamy już wbrew naturalnemu rytmowi natury.

Są tylko dwa dni w roku, kiedy półkula północna i południowa otrzymują taką samą ilość światła słonecznego - w Równonoc Wiosenną i Równonoc Jesienną. Czas Równonocy przypada wtedy, gdy płaszczyzna równika przechodzi przez środek słońca.
Obydwie półkule otrzymują wtedy taką samą ilość zarówno światła jak i ciemności, to tzw. moment ekwinokcjum. W języku łacińskim, słowo equinox tłumaczy się jako "równa noc." Od tego momentu, na naszej półkuli dni będą stawać się coraz krótsze, a noce dłuższe.

Ten szczególny moment dzieli dzień i noc dokładnie po połowie. Wyczuwamy już powoli ciemność nadchodzącego czasu, równocześnie żegnamy światło słoneczne letnich miesięcy. Druidzi nazywają ten czas Mea'n Fo'mhair i oddają cześć "Zielonemu Człowiekowi" - Bogowi Lasu, oferując drzewom dary w postaci cydru, wina, ziół i nawozów.  Równonoc Jesienna, poprzedzona świętem Lammas to jedno z trzech pogańskich świąt dotyczących zbiorów, kolejne i ostatnie z tej triady będzie Samhain (spłaszczone przez dzisiejszą popkulturę jako Haloween).

Równonoc Jesienna ma miejsce wtedy, kiedy słońce wchodzi w znak Wagi - znak przedstawiający równowagę i ostrożną ocenę. Jesienne Ekwinokcjum to nie tylko czas na celebrację. Warto wtedy również zrobić osobiste podsumowania i "rozrachunki".  W okresie żniw należy podjąć decyzję dotyczącą tego, co przechować, a co skonsumować. Co powinniśmy zostawić, aby zgniło w ziemi? Bez czego możemy się bezpiecznie obyć w czasie zimy? Co chcemy przechować na nadchodzący rok, aby wykiełkowało na wiosnę?

Czas Jesiennego Zrównania to czas gdy żniwa są już prawie zebrane, pola uprawne niemalże puste, zboża zżęte i spakowane na nadchodzącą zimę. Ciepły czas letni jest już za nami, przed nami długie jesienne wieczory. Jako że Jesienne Zrównanie to święto Plonów, czuć teraz bardziej zmianę sezonów. Dożynki to czas doceniania tego wszystkiego co mamy, dziękczynienia za plony Ziemi, a także zbierania zapasów na nadchodzącą zimę. To również czas dostatku i dzielenia się nim z osobami wokół nas, również tymi którzy mają mniej.

Wieczór Równonocy Jesiennej to sprzyjający czas na celebrację, ucztowanie z rodziną i przyjaciółmi, otaczanie się pięknem, noszenie ozdób i ubrań odkładanych na tzw. "specjalne okazje". Wrzesień to również sprzyjający czas na robienie przetworów na zimę, zbiór i suszenie grzybów oraz ziół, spacery w przyrodzie. To też okres domykania nie dokończonych jeszcze spraw, przygotowania na zimowe spowolnienie, refleksję nad minionym sezonem, czy nawet rokiem.

unsplash_photos_jknEMf2GA-4 [źródło zdjęcia]

W starożytności najbardziej znanymi spośród tego typu świąt dot. plonów były Misteria Eleuzyjskie obchodzone w starożytnej Grecji, które miały wpływ na całą ówczesną i późniejszą Europę. Misteria odbywały się raz na cztery lata w Eleusis i trwały około  dziesięć dni. Zawsze rozpoczynały się podczas pełni księżyca przed Jesienną Równonocą.
Zaczątkiem Misteriów był mit o Demeter i Persefonie. Demeter była boginią zbóż i żniwa w starożytnej Grecji. Jej córka, Persefona, zwróciła uwagę Hadesa, boga podziemi.  Kiedy Hades porwał Persefonę do swego podziemnego świata, żałoba Demeter po stracie córki spowodowała uśpienie i śmierć upraw na ziemi. W końcu jednak odzyskała dziecko, ale okazało się że podczas przymusowego pobytu w zaświatach Persefona zjadła sześć nasion granatu - co było powodem przymusowego schodzenia na sześć miesięcy do podziemi, z powrotem do Hadesu. Te sześć wspomnianych miesięcy to symbol czasu gdy ziemia zaczyna umierać, począwszy od nadejścia ciemności wraz z momentem Jesiennej Równonocy, aby później znów odrodzić się na nowo.

Jeśli celebrujesz Równonoc Jesienną, złóż dziękczynienie za rzeczy które posiadasz, poświęć też trochę uwagi na refleksję na temat równowagi w Twoim życiu, honorując element światła. Zaproś rodzinę i przyjaciół na wspólny posiłek i doceńcie wspólnie to co macie.


Pisząc ten artykuł korzystałam z następujących źródeł:

caret-down caret-up caret-left caret-right

Autorką artykułu jest Anja - Praktykuje regularnie od 11 lat, od 2013 roku prowadzi i organizuje zajęcia, warsztaty, odosobnienia. Przeszła przez wiele systemów jogi. Gdy w końcu trafiła na przekaz linii Satyananda Yoga/Bihar Yoga, było to dla niej objawienie i wiedziała już, że nie musi dalej szukać. Ukończyła z wyróżnieniem 3-letni proces pogłębionych studiów jogi w Europejskiej Akademii Satyananda Yogi. Podróżowała dwukrotnie do Indii Północnych, ostatnio z wizytą w Aszramie w Bihar. Naturalnie więc, praktyka którą prowadzi inspirowana jest tą linią, która należy do systemu jogi klasycznej. Jogę traktuje jako styl życia i system który poszerza świadomość, a nie jako ćwiczenia fizyczne. Pragnie przybliżać ludziom szeroką wiedzę Jogi klasycznej, dlatego założyła bloga; pisze artykuły, nagrywa prowadzone relaksacje i medytacje oraz Jogę Nidrę. Studiowała antropologię kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczyła się też w Latającej Szkole. Jest nauczycielką certyfikowaną przez Yoga Alliance oraz polski MEN (czytaj więcej)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *