Poznaj swoją doshe – czyli podstawy Ajurwedy

Postrzeganie człowieka w Indiach jest niezwykle fascynujące… Mentalność ludzi, ich maniery, które u nas nigdy nie byłyby właściwie zrozumiane, joga która stanowi terapię fizyczną i psychiczną czy ajurweda, która leczy duszę oraz ciało, to tylko nieliczne walory tego inspirującego, niezwykle barwnego i pachnącego curry świata.

Według ajurwedy istnieje pięć elementów natury, innymi słowy energii biologicznych, występujących w ciele człowieka, określających typ doshy każdego z nas.

Eter, Powietrze, Ogień, Woda i Ziemia przejawią się w ludzkim organizmie jako trzy podstawowe temperamenty zwane Tridosha: vata, pitta, kapha.

 

Vata powstała z elementu: Powietrze i Eter

Pitta powstała z elementu: Ogień i Woda

Kapha powstała z elementu: Woda i Ziemia

 

Dosha człowieka rządzi funkcjami fizjologicznymi oraz psychicznymi organizmu, m.in.: przemianą materii i usuwaniem metabolitów z ciała. Jej działanie przejawia się w funkcjach układu nerwowego, trawiennego, oddechowego, krwionośnego, immunologicznego oraz endokrynnego. Od zrównoważenia doshas lub jego braku zależą nasze preferencje kulinarne, zapachowe, odczucie temperatury naszego ciała itd. Proporcje jednej doshy do drugiej, w naszym organizmie - stan równowagi między nimi, wpływa na naszą osobowość, cechy charakteru, sposób działania oraz skłonność do ulegania określonym emocjom.  Tridosha  możemy zatem określić jako wewnętrzną homeostazę organizmu człowieka.

Każdy z nas rodzi się z daną kombinacją wyżej wymienionych doshy, czyli niezmienną prakruti (naturą), która jest wynikiem genetyki. Czynniki zewnętrzne, środowisko w jakim żyjemy oraz emocje jakim ulegamy pod wpływem długotrwałego stresu, określane są mianem vikruti, która odnosi się do stanu organizmu człowieka w danej chwili. To właśnie ją i jej zaburzenia bada lekarz ajurwedyjski.

elements-of-body

[źródło grafiki]

Terapia polega m.in. na wprowadzeniu masaży detoksykujących nasze ciało, zbilansowaniu diety, aktywności fizycznej oraz medytacji w tak dobranej kombinacji aby stanowiła ona bazę natury człowieka, pozwoliła mu na powrót do wewnętrznej homeostazy w sposób naturalny oraz świadomy.

 

 VATA

 • Charakteryzuje osoby o delikatnej budowie ciała, drobnych kościach, szczupłe. Często są to osoby bardzo wysokie lub bardzo niskie.

 • Skóra Vaty jest sucha i cienka. Stopy i dłonie są często zimne - dlatego Vata nie czuje się dobrze w zimnych pomieszczeniach. Nie lubi jednak gorącego klimatu, najlepiej czuje się w umiarkowanej temperaturze.

 • Vata jest ruchliwa, nie lubi siedzieć w miejscu, lubi ruch i sport, jednak szybko się męczy. Umysł Vaty jest błyskotliwy, szybko przyswaja i pojmuje nową wiedzę, ale zazwyczaj szybko zapomina.

 • Osoby o tej konstytucji mają nieprzeciętną wyobraźnię, są górnolotne, potrafią tworzyć nowe idee, inspirować ludzi wokół siebie. Gdy Vata jest niezbalansowana przejawia się to pochopnym działaniem. Ma tendencję do lęków, niepewności siebie i zamartwiania się.

 • Vata ma skłonności do problemów trawiennych, dlatego powinna spożywać regularne posiłki, w spokoju.

Dieta: Vata potrzebują w swojej diecie ugotowanych, ciepłych posiłków o smaku słodkim, kwaśnym i słonym. Surowe warzywa i owoce nie są zalecane, w nadmiarze mogą źle się trawić.

 

 PITTA

 • Charakteryzuje osoby o średniej budowie ciała. Rzadko tyją lub tracą na wadze.

 • Osoby te mają w sobie dużo energii ognia, więc ich temperatura ciała jest wysoka. Nie lubią tropików, lecz preferują chłodne i wietrzne klimaty.

 • Pitta ma z reguły duży apetyt, a w związku ze znakomitą przemianą materii, może spożywać duże ilości pokarmu.

 • Umysł Pitty jest logiczny, racjonalny, potrafi rozwiązywać problemy. Są to osoby intelektualne, ekspresyjne, zmysłowe, mają zdolności lidera i są dobrymi mówcami. Są zorganizowani, ambitni i mają dużo charyzmy.

 • Gdy Pitta jest niezbalansowana potrafi być kontrolująca i ma tendencję do pedantyzmu. Potrafi być zazdrosna i krytyczna wobec innych i siebie. Lubi pokazywać swój dobytek materialny.

Dieta: osoby o konstytucji Pitty powinny jeść chłodne potrawy, mało pikantne. Nie są zalecane kwaśne potrawy i owoce.

 

 KAPHA

 • Charakteryzuje osoby o grubych kościach, rozłożystych biodrach, okrągłych kształtach.

 • Skóra Kaphy jest tłusta i chłodna.

 • Kapha posiada dużo wytrzymałości i zazwyczaj żyje najdłużej, ponieważ pożytkuje swoją energię powoli. Nie lubi się ruszać, woli siedzieć w miejscu.

 • Jej metabolizm jest wolny, więc szybko przybierają na wadze, dlatego potrzebuje ruchu i wysiłku fizycznego.

 • Osoba o tej konstrukcji mówi i rusza się powoli, ma dobrą i długą pamięć. Jej umysł jest spokojny, cierpliwy, tolerancyjny i pełen empatii, a jej wiara jest głęboka i niezmienna.

 • Są to osoby o łagodnym charakterze, ciche, o delikatnych i spokojnych ruchach pełnych gracji. Gdy Kapha jest niezbalansowana, osoba taka staje się materialistyczna, nawet chciwa. Potrafi być zaborcza, letargiczna, o otępiałym umyśle.

Dieta: zalecane są przede wszystkim lekkie, suche potrawy. Niezalecane są potrawy smażone, oleiste oraz produkty mleczne (szczególnie z mleka krowiego).

Warto podkreślić, że najlepsze cechy każdej z dosh wyróżniają się dzięki sattvicznej - zdrowo zbilansowanej, obfitującej w warzywa i owoce diecie. Pokarmy rajasowe (np. czekolada, kawa, herbata) lub tamasowe (pokarmy ciężkostrawne, wysoko przetworzone) zaburzają funkcjonowanie doshy człowieka, często prowadząc do poważnych problemów psychicznych oraz chorób somatycznych.


Aleksandra lubienaturalnie
Autorką
Anandartykułu jest Aleksandra - pasjonatka zdrowego stylu życia i alternatywnych metod leczenia. Właścicielka Instytutu Kosmetologii Skin E i kosmetolog w skineffect.pl   Prowadzi też stronę  Lubie Naturalnie o medycynie alternatywnej oraz żywności ekologicznej, czyli więcej o tym co trafia na nasz stół.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five + twenty =

OD SERCA - lubisz Sutrę Serca? postaw nam herbatę jaśminową :) stawiam!
Hello. Add your message here.