Mantra Saraswati – ucieleśnienie Najwyższej Mądrości

PEŁNA MANTRA:

Namaste Szarade Devi
Saraswati mata prade
Vasatvam mam jeehvaagre
Sarva vidyaa pradaa bhava

Namastasye Namo Namaha
Om Szarade Devi

Om Szrim Hrim Saraswatiyaye Namaha

TŁUMACZENIE

Pochylam się ku tobie bogini Szaarada
Saraswati, ty, która obdarzasz intelektem,
Obyś zamieszkała na czubku mego języka,
stań się (dla mnie) dawcą wszelkiej wiedzy,
Kłaniam się tobie, kłaniam się tobie,
O Szaarada, wzywam cię

JĘZYK: SANSKRYT

SYMBOLIKA SARASWATI

Dosłowne znaczenie imienia Sarasvati; SARA - ta która podaje niezbędną wiedzę, SVA - własnej Jaźni. Bogini jest również uważana za patronkę nauki, edukacji, rzemiosła, sztuki i umiejętności. Saraswati jest ucieleśnieniem Najwyższej Mądrości. Usuwa przeszkody w nauce i udziela "ziemskiej" wiedzy oraz duchowej mądrości.

BIEL

Saraswati przedstawiana jest zwykle jako piękna kobieta ubrana cała w bieli, siedzi na białym lotosie lub białym łabędziu. Biały kwiat lotosu symbolizuje Światło, poznanie, wiedzę, prawdę.  Podobnie kolor bieli - to guna Sattwy (sattva) która symbolizuje czystość, harmonię, piękno, równowagę, mądrość, prawdziwość wglądu w Wyższą Rzeczywistość.

JAKIEGO ASA SARASWATI TRZYMA W RĘKAWIE;)

CZYLI ATRYBUTY BOGINI - CO SARASWATI TRZYMA W RĘKU:

  • książka lub zwój - odnosi się do świętych ksiąg zwanych Wedami w których zawarta jest cała wiedza wieczna, prawdziwa, Uniwersalna. Książka symbolizuje też wszelkie formy uczenia (się).
  • kryształowa mala (mālā) która reprezentuje zdolność medytacji, refleksji i duchowość.
  • instrument muzyczny który nazywa się vīnā - symbolizuje twórczość, sztukę i naukę.

ŁABĘDŹ

Hamsa czyli łabędź uważany jest za święte zwierzę. Ponoć gdy poda się mu wodę zmieszaną z mlekiem potrafi wypić tylko mleko. Symbolizuje to zdolność mądrego oddzielenia, rozróżnienia; w sanskrycie Viveka - rozróżnianie pomiędzy dobrem a złem, sattwą a tamasem, czystym od nieczystego, prawdą a iluzją, wiedzą a ignorancją.


 

Mantra Bogini Saraswati w wykonaniu Wah!


Grafika w poście - autor Pieter Weltevrede, źródło www.sanatansociety.com


caret-down caret-up caret-left caret-right

Autorką Anandartykułu jest Anja - Założycielka Sutry Serca. Jogę praktykuje od 11 lat, a regularne zajęcia, warsztaty i odosobnienia prowadzi od 7miu lat. Sutrę założyła w 2014 roku, aby dzielić się wiedzą Jogi, stąd pisze o jodze, nagrywa prowadzone medytacje i relaksacje. Obecnie kończy 3-letnie studia w Europejskiej Akademii Satyananda Yogi, dlatego zajęcia które prowadzi inspirowane są linią Satyanada Yoga/Bihar Yoga która jest jogą klasyczną.
Jest nauczycielką certyfikowaną przez Yoga Alliance (RYT 200) oraz polski MEN. Fanka kotów, kawy i kolarstwa górskiego. Urodzona w Zimowe Przesilenie, astrologiczny Strzelec, Enneagramowa Czwórka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *