Mantra Saraswati dająca wiedzę i mądrość

PEŁNA MANTRA:

Namaste Szarade Devi
Saraswati mata prade
Vasatvam mam jeehvaagre
Sarva vidyaa pradaa bhava

Namastasye Namo Namaha
Om Szarade Devi

Om Szrim Hrim Saraswatiyaye Namaha

TŁUMACZENIE

Pochylam się ku tobie bogini Szaarada
Saraswati, ty, która obdarzasz intelektem,
Obyś zamieszkała na czubku mego języka,
stań się (dla mnie) dawcą wszelkiej wiedzy,
Kłaniam się tobie, kłaniam się tobie,
O Szaarada, wzywam cię

Szrim Hrim - to są bidż mantry Saraswati

JĘZYK: SANSKRYT

SYMBOLIKA SARASWATI

Saraswati to ucieleśnienie najwyższej mądrości, a dosłowne znaczenie imienia Sarasvati; SARA - ta która podaje niezbędną wiedzę, SVA - własnej Jaźni. Bogini jest również uważana za patronkę nauki, edukacji, rzemiosła, sztuki i umiejętności. Usuwa przeszkody w nauce i udziela "ziemskiej" wiedzy oraz duchowej mądrości.

BIEL

Saraswati przedstawiana jest zwykle jako piękna kobieta ubrana cała w bieli, siedzi na białym lotosie lub białym łabędziu. Biały kwiat lotosu symbolizuje Światło, poznanie, wiedzę, prawdę.  Podobnie kolor bieli - to guna Sattwy (sattva) która symbolizuje czystość, harmonię, piękno, równowagę, mądrość, prawdziwość wglądu w Wyższą Rzeczywistość.

JAKIEGO ASA SARASWATI TRZYMA W RĘKAWIE...

CZYLI ATRYBUTY BOGINI - CO SARASWATI DZIERŻY W DŁONI:

  • książka lub zwój - odnosi się do świętych ksiąg zwanych Wedami w których zawarta jest cała wiedza wieczna, prawdziwa, Uniwersalna. Książka symbolizuje też wszelkie formy uczenia (się).
  • kryształowa mala (mālā) która reprezentuje zdolność medytacji, refleksji i duchowość.
  • instrument muzyczny który nazywa się vīnā - symbolizuje twórczość, sztukę i naukę.

ŁABĘDŹ

Hamsa czyli łabędź uważany jest za święte zwierzę. Podobno kiedy poda mu się wodę zmieszaną z mlekiem potrafi wypić tylko mleko. Symbolizuje to zdolność mądrego oddzielenia, rozróżnienia; w sanskrycie Viveka - rozróżnianie pomiędzy dobrem a złem, sattwą a tamasem, czystym od nieczystego, prawdą a iluzją, wiedzą a ignorancją. Symbolem Swamiego Niranjananandy - duchowego przywódcy Bihar School of Yoga jest SwaN czyli właśnie łabędź.


 

Mantra Bogini Saraswati w wykonaniu Wah!


Grafika w poście - autor Pieter Weltevrede


caret-down caret-up caret-left caret-right

Autorką artykułu jest Anja - Praktykuje regularnie od 11 lat, od 2013 roku prowadzi i organizuje zajęcia, warsztaty, odosobnienia. Przeszła przez wiele systemów jogi. Gdy w końcu trafiła na przekaz linii Satyananda Yoga/Bihar Yoga, było to dla niej objawienie i wiedziała już, że nie musi dalej szukać. Ukończyła z wyróżnieniem 3-letni proces pogłębionych studiów jogi w Europejskiej Akademii Satyananda Yogi. Podróżowała dwukrotnie do Indii Północnych, ostatnio z wizytą w Aszramie w Bihar. Naturalnie więc, praktyka którą prowadzi inspirowana jest tą linią, która należy do systemu jogi klasycznej. Jogę traktuje jako styl życia i system który poszerza świadomość, a nie jako ćwiczenia fizyczne. Pragnie przybliżać ludziom szeroką wiedzę Jogi klasycznej, dlatego założyła bloga; pisze artykuły, nagrywa prowadzone relaksacje i medytacje oraz Jogę Nidrę. Studiowała antropologię kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczyła się też w Latającej Szkole. Jest nauczycielką certyfikowaną przez Yoga Alliance oraz polski MEN (czytaj więcej)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *