Mantra asato mā sad gamaya – od ciemności do Światła

PEŁNA MANTRA:

Om asato mā sad gamaya |
tamaso mā jyotir gamaya |
mrityormā amritam gamaya |

(oṁ śhānti śhānti śhānti)

 Język: Sanskryt

ZNACZENIE

Om Asatoma Sadgamaya  to shanti mantra - mantra przynosząca spokój i równowagę oraz harmonię. Pochodzi z Upaniszad - wedyjskich tekstów objawionych (czyli Shrutti). Dokładna data powstania Upaniszad jest niewiadoma, tj. niektóre źródła podają III w.p.n.e. inne nawet VIII w.p.n.e.

Słowo shanti pochodzi od sanskryckiego rdzenia ‘sham’ które oznacza ‘pozostać w spokoju/pokoju’.  A więc ta mantra jest sposobem na tworzenie spokojnej atmosfery w umyśle, dlatego dobrze jest powtórzyć 3 razy na sam koniec “Szanti Szanti Szanti”.

 1 linijka: prowadź mnie od nieprawdy - 'asato' do prawdy - 'sad' (sat)

2 linijka: prowadź mnie od ciemności, inercji 'tamaso' do światła 'jyotir'

3 linijka: prowadź mnie od śmierci, od materii która umiera i jest skończona 'mrityor' do nieśmiertelności, do tego co jest wiecznie żywe 'amritam'

4 linijka: Om pokój pokój pokój - szānti


tak tę mantrę wyśpiewuje Deva Premal


 

caret-down caret-up caret-left caret-right

Autorką artykułu jest Anja - Stworzycielka Sūtry,  nauczycielka, która ostatnie 12 lat poświęciła na zgłębianie wiedzy i praktykę Jogi. Od 8miu lat prowadzi zajęcia i warsztaty. Jogę traktuje jako wiedzę duchową która poszerza świadomość. Obecnie praktykuje w Tradycji Bihar School of Yoga/Satyananda Yoga (którą uważa za Objawienie). Studiowała antropologię kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Była w Indiach dwukrotnie. Kocha podróże i koty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się na Księżycowe Listy wysyłane w Pełnie Księżyca Om TAK
Hello. Add your message here.